Kereklevelû harmatfû (Drosera rotundifolia L.)


Leírás: A levél lemeze kerekded vagy szélesebb a hosszánál. A szirmok fehérek, a száracska terméskor rendszerint sötét színû. A mirigyes tentákulumok vöröslõk. Pusztulóban lévõ faj.
Elõfordulása: keleméri lápok, egerbaktai láp, Vasi-dombvidék, Õrség, Vendvidék, Csarodai láp. Tõzegmohás társulások növénye. Vegyszerezésre rendkívül érzékeny. Boreális reliktum, védett növény, virágzása júliustól-augusztusig tart.
Amúgy világszerte elõfordul, tõzegmohás társulásokban közönséges, csak nálunk igen ritka. Az egész északi-féltekén végigvonul a növény elterjedési területe, Alaszkában éppúgy megtalálható, mint Észak-Amerikában és Eurázsiában. A hazai lápokon még a 19. században elõ-elõfordult a másik két télálló harmatfûfajjal a Köztes-, ill. a Hosszúlevelû harmatfûvel. Sajnos a lápok lecsapolásával ez utóbbi két növényfaj eltûnt, legközelebb Romániában találhatók meg. Érdekességként megemlítem, hogy a Jeli arborétumban homokon is elõfordul a patakpartokon.
Érdekességek: Kevesen tudják, hogy a Kereklevelû harmatfû tulajdonképpen gyógynövény is. Erre elsõként szerzetesek jöttek rá a 12. században. Jó gyógyszere a köhögésnek, bronchitisnek, asztmának. Gyógytea formájában készítették belõle az orvosságot. Késõbb a 14. században a Drosera rotundifolia, a Drosera capensis és a Drosera spathulata alkotta az úgynevezett "Sonnentau-Likör", vagyis harmatfû likõr alapanyagát. Európa szerte veszélyeztetett faj, ami elsõsorban élõhelyeinek kiszáradásával magyarázható, ezért szinte minden országban védelmet élveznek a harmatfû fajok. Bosznia-Herzegovinából már teljesen eltûnt ez a kis növényke. Mivel Európa országaiban tilos gyûjteni, ezért afrikai fajokkal helyettesítik a kereklevelû harmatfüvet. Évente 200 millió növény kerül így begyûjtésre. Mivel az afrikai fajoknak a hatóanyagtartalma jóval csekélyebb az európai harmatfüvekénél, ezért igazából nem helyettesítik õket. A megoldás erre mindenképpen az lenne, ha a növényt termesztésbe vonnák mihamarabb.Megfigyelésekkel igazolható, hogy növényházakban gyorsabban fejlõdnek ezek a növények, mint szabadban, tehát sokkal nagyobb mennyiségû zöldtömeget produkálnak, amiben a hatóanyag koncentráció is magasabb. Ez valószínûleg az optimális tartással magyarázható. Sajnos mindezidáig ez nem valósult meg kellõ mértékben, csak kísérleti stádiumban van.

Nem utolsósorban azért is jó lenne ez, mert akkor az afrikai élõhelyek zavartsága is csökkenne, hiszen ott sem korlátlanok a készletek. Fő exportőr Madagaszkár évi 20 tonnával. Itt főleg a Drosera madagascariensis faj gyûjtése folyik. A begyûjtött növények 80-90 %-a virágos állapotban van, hiszen ekkor a legmagasabb a hatóanyag tartalom. 1 kg friss gyógynövényhez 5000-10000 példányt kell felszedni.  A szigeten sokan foglalkoznak a növény gyûjtésével, de egyáltalán nincs benne tervszerûség. Ez utóbb oda fog vezetni, hogy a növény szinte teljesen el fog tûnni Madagaszkárról. Követendõ példa Finnország, ahol tervszerûen gyûjtik ezeket a növényeket, gyûjtés után évekig hagyják regenerálódni az állományt és természetesen mértékkel gyûjtik õket. Korábban, amikor még szabadon lehetett felszedni a droserát Európa szerte, érdekes helyzet állt fenn. Mivel legtöbbször iskolás gyerekekkel gyűjtették be a növényeket, õk nem csak a kereklevelût szedték össze, hanem a köztes-, és a hosszúlevelût is. Tehát néhány százalékban azért a másik két európai droserafaj is begyûjtésre került és gyógynövényként felhasználták.

Saját tapasztalataink a termesztésérõl: 1995 táján kerültem először kapcsolatba a növénnyel. Első ízben egy kis növényt kaptam, mellette volt néhány élő tőzegmoha. Rendkívül nagy becsben tartottam, kinn neveltem egy kis akváriumban az udvaron félárnyékban. Észrevettem, hogy az egyik levéllemez megsérült és rajta idővel kis gombostűfejnyi növényke indult fejlõdésnek. Ezt elkülönítettem. Majd jött a tél, én a lakásban teleltettem, ahol pedig nem nagyon szabad. A felnőtt növény tavaszra elpusztult, de a kicsi megmaradt, megalapozva az itthoni állományt. Következő évben újból kaptam pár növényt meg mellé tőzegmohát. Ezeket összeültettem és levéldugványokkal szaporítani kezdtem. Később, mivel csíraképes magokat is hozott, elkezdtem magról vetni.

Azóta stabil, több ezer példányból álló állománya alakult ki nálunk. Gyönyörű növény, főleg tavasszal, mikor a telelőrügye kibomlik. Sajnos minden télen  pár növény telelőrügye elpenészlik, ez valószínűleg azzal függ össze, hogy magról neveljük őket és a gyengébb genetikai állományú növények kiszelektálódnak. Ezt kiküszöbölendő, több növényt küldünk belőle. Szaporítása levéldugványozással és magról történhet, bár a gyökérdugványozás is eredményes lehet. Magjának nem igazán kell hideghatás*, de a jobb csírázás érdekében azért javaslom, kapja meg. Sok-sok fény és sok víz: ez az amire szükségünk van ahhoz, hogy irigylésre méltó példányokat neveljünk belőle. Vegetációs időszakban mindig álljon az alátétjében lágy víz, a kiszáradás végzetes! Óvakodjunk a növényt a lakásban tartani, ezt szintén nem tolerálja. Saját véleményem, hogy az időjárás viszontagságaitól azért védjük, pl. neveljük napos falhoz közel vagy napos teraszon.

*Vessük el a növényt nedves, szitált tõzeg tetejére és 6-8 hétig tartsuk 0-5 °C között. Ez lehet hûtõ, vagy õsszel a szabadban. Persze a veteményt védjük a külvilágtól pl. üveglappal, legegyszerûbb, ha cserépbe vetjük és betesszük befõttesüvegbe. A fejlõdésnek indult magoncokat kis kaktuszcserepekbe tûzdelhetjük tûvel vagy finom csipesszel, tartsuk õket nedvesen.

Írta: Kiss Krisztián